Haber Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 20:46
 
AK PARTİ SİYASET AKADEMİSİ BAŞLADI
AK Parti tarafından ‘Siyaset akademide başlar, Türkiye’nin geleceğinde yerini al’ sloganıyla, geleneksel hale getirilen Siyaset Akademisi’nin 19.su başladı.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Siyaset akademisi açılış törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Teşkilat Başkan Yardımcısı MKYK Üyesi, Milletvekili Mustafa Köse, AK Parti İç Anadolu Koordinatörü Milletvekili Halis Dalkılıç, AK Parti MKYK üyesi milletvekili Mustafa YEL, Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Çiğdem KONCAGÜL,

Teşkilat Başkanlığı Bölge Koordinatörü Ali SEVİNÇ,

Ak Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan ÖZCAN, Ak Parti il yönetim kurulu, ilçe başkanları, belediye başkanları, geçmiş dönem milletvekilleri, teşkilatın her kademesinde çalışan partililer katıldı.

‘BU YIL 12 BİN KİŞİ EĞİTİM ALACAK’

Tekirdağ İl Başkan yardımcısı ve Siyaset Akademisi İl Koordinatörü Mustafa Bahar yaptığı açılış konuşmasında

2008 yılında başlayan ve ‘Siyaset akademide başlar, Türkiyenin geleceğinde yerini al’ sloganıyla 19.’sunu başlattığımız siyaset akademisi AK Parti Genel Merkezi’nin teşkilatlarımıza ve vatandaşlarımıza yönelik en kapsamlı programlarından biri halini almıştır. Bu süreç içerisinde, yaklaşık 75 bin katılımcı bu eğitimlere katılmış ve 30 bin katılımcı başarı sertifikası almaya hak kazanmıştır. Şu ana kadar ki en yüksek katılımlı gerçekleşecek Siyaset Akademisi’nin bu döneminde 12.022 kişi eğitim alacaktır. Dokuz hafta süren eğitim programı; siyaset, sosyoloji, uluslararası İlişkiler, dış politika, siyasi tarih, iletişim ve hukuk gibi temel alanlarda akademisyenler ve tecrübeli siyasetçilerimiz aracılığıyla, katılımcıların entelektüel seviyelerine katkıda bulunmayı, onların zihninde yeni ufuklar açabilmeyi ve bu alanlarda bir perspektif çizebilmeyi amaçlamaktadır. Akademi kapsamında, dış politikadan ekonomiye, irfan derslerinden kişisel gelişime, hukuktan ideolojilere kadar birçok konuda, akademisyen, yazar ve uzmanlar milletimizle buluşmakta; ayrıca her şehrimize deneyimli siyasetçilerimiz de giderek halkımızla “kitapla ve dersle kazanılamayacak” birikimlerini paylaşmaktadırlar.

 

2008 YILINDAN BUGÜNE

Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde ortaya çıkan geniş kapsamlı faaliyetlerimizden birisi olan Siyaset Akademisi 2007 yılı içinde projelendirip, 2008 Ocak ayı itibarıyla faaliyete geçirilmiştir. Siyasi Partiler incelendiğinde siyaset ve akademi sözcükleri ilk defa partimizin programlarında bir araya gelmiştir.

 

SİYASİ ALANI GENİŞLETME EN TEMEL GAYEMİZ OLDU
Başardığımız bu eğitim faaliyetleri akabinde AK Parti’nin temel gayesi, sadece iktidarı elde etmek ve kontrol etmek olmadı. Daha fazlasıyla ''siyasi alanı genişletme ve demokrasi ile güçlendirme'' AK Parti’nin en temel gayesi oldu. Eğitim alanında yaptığımız faaliyetlerle AK Parti siyasi bir okul hüviyeti kazanmıştır. Parti içi siyasi bilinçlenme ve eğitime ayrılan mesai ile ülkemizin birçok siyasetçi kazanmasına vesile olmuştur. Çünkü AK Parti, gençlik kollarından ana kademeye kadar her birimiyle siyasi eğitimin sürekli devam ettiği bir yapılanmaya sahiptir.

 

‘OKU, DÜŞÜN, UYGULA, NETİCELENDİR’

Siyaset hayatına Gençlik Kollarında başlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, gençlerin ve kadınların bu hareketin merkezine gelmesine öncülük etmiştir. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu “OKU, DÜŞÜN, UYGULA, NETİCELENDİR” vizyonundan ilham alan gençlerimiz ve kadınlarımız AK hareketin karar alma süreçlerinde söz sahibi olarak siyasetin asli unsurları haline gelmişlerdir.’ Dedi.

 

DERSLER 8 HAFTA SÜRECEK

Öte yandan ‘Siyaset akademide başlar, Türkiye’nin geleceğinde yerini al’ sloganıyla, AK Parti Genel Merkezi tarafından başlatılan 19. Dönem Siyaset Akademisi’nin ilk dersi, Çarşamba günü başladı. 8 hafta boyunca her Çarşamba günü dersler devam edecektir.

 

 SİYASET AKADEMİSİ DERS PROGRAMI

 

ONLİNE DERSLER

1- Anayasa Hukuku

2- Dijital Dünya

3- Toplumsal Yapı ve Aile Kurumu

4- Yerel Yönetimlerde Dönüşüm 

 

FORMAL YOĞUNLUKLU DERSLER

1- AK Parti Dönemi Dış Politikası

2- Avrupa’da Yükselen Milliyetçilik ve Popülizm, İslamofobia ve Yabancı Düşmanlığı

3- Suriye Krizi’nde Türkiye’nin Dış Politikası ve Göçmen Sorunu

4- Temel Siyasi Kavramlar ve İdeolojiler

5- Ekonomide Temel Kavramlar ve Modeller

6- Yerli ve Milli Ekonomi Politikaları

7- Türkiye’nin MEGA Projeleri ve Proje Yönetimi

8- Türk Siyasal Hayatı

9- Sosyal Medya, Siyaset ve Toplum

10- İrfan Dersi

 

TECRÜBE PAYLAŞIMI

1- Tecrübe Paylaşımı (Açılış Dersi)

2- Kuruluşundan Bugüne AK PARTi

3- Yerel Yönetimler Perspektifinden AK PARTi Belediyeciliği

4- Medya Okuryazarlığı (Sanatçılar)     

 

KİŞİSEL GELİŞİM DERSLERİ

1- Etkili Yönetim Teknikleri

2- Siyasette Stratejik İletişim

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AK, PARTİ, SİYASET, AKADEMİSİ, BAŞLADI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı