Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 14:21
 
ÇORLU PARK OLSUN YARA ALDI
Çorlu’da “Eski hastaneler bölgesi” olarak adlandırılan ve kamu kurumları tarafından terk edilen alana park yapılmak isteniyordu. Çorlu Askeri Hastane tarihi eser ve çevresi koruma alanı ilan edilmişti. Ancak 5. Kolordu Komutanlığı o alanın bir kısmına orduevi ve misafirhane yapmak istediğini söyleyerek dava açtı.
Haberi


İZZET MEDE - Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından Cumhuriyet Dönemi anıtı kabul edilen Çorlu Asker Hastanesi’nin çevresi de koruma alanı ilan edilmişti. Ancak 5. Kolordu Komutanlığı Asker Hastanesi’nin yanındaki alana orduevi ve misafirhane yapmak istediğini belirterek itirazda bulundu. Edirne Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, 5. Kolordu Komutanlığı’nın kararını yerinde bulursa Çorlu’da yapılmak istenen alanın büyük bir kısmı kaybedilecek.

Park Olsun ekibi bu duruma tepki göstererek bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama şöyle, “Uzun süredir ÇORLU şehir merkezinde, "Eski Hastaneler Bölgesi" olarak adlandırdığımız alanda terk edilen kamu kurumları ve lojmanların terk ettiği bölgede park yapılması ile ilgili bir mücadele, başta yaşadığı şehrin nefes alabilir bir yer olmasını isteyen Çorlulular olmak üzere, Türkiye'nin her yerinden doğaseverlerin, ekoloji gönüllülerinin, şehir üzerine fikir üreten, bilgi üreten bilim insanlarının Park Olsun Ekibi ile birlikte gönüllü yürüttüğü kampanyada umut verici adımlar atıldı.

Eski Devlet Hastanesi'nin terk ettiği alanın 'Millet Bahçesi' yapılacağı Çevre ve Şehircilik Bakanımız tarafından dile getirildi. Daha sonra bu proje için belirlenen alanın büyütüldüğü ile ilgili çeşitli açıklamalar dönem dönem kamuoyu ile paylaşılıyor.

2016 yılında Cumhuriyet Dönemi anıt eseri olarak tescil edilerek koruma altına alınan Eski Asker Hastanesinin de içinde bulunduğu 80 dekarlık alanda zamanında Genelkurmay Başkanlığı tarafından tescil itirazı yaşandı ve reddedildi.

Son olarak; Atatürk Bulvarı cephesinde misafirhane ve konaklama yapıları projelendirilmesi ile ilgili bir ihale yaşanan bölge için şimdi de 5. Kolordu Komutanlığı itirazda bulundu. Tescilli alanları ve yapıların çevresini kapsayan bölgenin de kontrolünü içeren "Koruma Bölgesi" ile ilgili itirazlar var.

Bu alana inşa edilmek istenen misafirhane ve benzeri yapıların bitmesiyle birlikte Cumhuriyet Meydanı'na bitişik, Cumhuriyet'in ilk yıllarında SUBAY YURDU olarak kurulan ve daha sonra genişletilerek Subay Orduevi olarak hizmet veren tesisin yerinin de boşaltılarak ŞEHİR MERKEZİNDE YENİ BİR #YAPILAŞMA_FELAKETİ YAŞANMASI riski ortada duruyor!

Yapılaşma felaketine dur demesi gereken kurumların başında belediyeler geliyor. Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile hem ilçe belediyesi, yani Çorlu Belediyesi, hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bu planlarda SORUMLU!

Çorlulular olarak; zaten, bu çarpıklıklara karşı şehrin savunulmasında belediyeleri görmeyeceğiz de nerede göreceğiz?!

Haydi! Tutun ucundan!

Çorlu olarak, aşırı göçün ve buna bağlı olarak ortaya çıkan hızlı yapılaşma belasın altında ezilmekten kurtulmak için geç kalınmış değil. 500 binin altındayken bu rehabilitasyonu yapmazsak 1 milyonu geçince bu şehir ölür! Sakın ha, Anadolu şehirlerindeki gibi 2-3 milyonluk çarpık bir hilkata dönüşeceğimizi zannetmeyin! Çünkü Trakya'da o sayıları barındıracak temel ihtiyaçları karşılamak mümkün değil!

İstiklal Savaşı'nın 100. yılında, atalarımızın verdiği mücadelenin binde birini bile sergilemeden bir şeyleri başarmak imkanı varken, hala sessizce seyretmek hiçbirimize yakışmaz!”

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: ÇORLU, PARK, OLSUN, YARA, ALDI,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı