Haber Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 14:52
 
DEPREM ANINDA NELER YAPMALIYIZ?
İstanbul'da saat 13.59'da deprem meydana geldi. 5.8 büyüklüğündeki deprem silivri açıklarında ve yerin 6.99 kilometre derinliğinde meydana geldi. Depremin Silivri'ye uzaklığının 21,68 kilometre olduğu belirtildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi de depremin büyüklüğünü 5.7 olarak açıkladı.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Depremlerde can ve mal kayıplarının artmasındaki en önemli etkenlerden biri de deprem anında, sarsıntı sırasında insanların kendilerini nasıl koruyacaklarını ve ne yapmaları gerektiğini, nasıl davranmaları gerektiğini bilmemeleridir.

Peki, deprem anında neler yapmalıyız?

  • Sakinlik! Deprem sırasında öncelikle sakin olun. Paniğe kapılırsanız yapmanız gereken şeyleri yapamazsınız, cesaretinizi toplayın. Aklınıza ilk olarak koşma fikri gelse dahi, koşmayın.
  • Mantıklı düşünün. Eğer mevut konumunuz kendinizi 10-15 saniye içinde bina dışına çıkartacak bir lokasyondaysa çıkın. Bu yöntem genellikle binaların giriş altı, giriş ve 1. katında oturanlar içindir.
  • Eğer apartmanınızı 10-15 saniye içinde terk edemiyorsanız, deprem sırasında binadan dışarı çıkmaya çalışmayın. Kesinlikle merdivenlerden, merdiven boşluklarından ve asansörlerden uzak durun: Maalesef, en çok ölüm bu noktalarda yaşanıyor.
  • Kendinize hayat üçgeni oluşturun! Size koruma sağlayabilecek bir eşya yanına çömelerek veya uzanarak kendinize hayat üçgeni oluşturun. Olabilecek en güvenli yeri bulun, dizinizin üstüne çökün, başınızı ve ensenizi koruyacak şekilde, deprem bitene kadar bekleyin. Deprem sırasında sarsıntı durana kadar olduğunuz yerde kalın.
  • Başınıza düşebilecek her türlü eşyadan uzak durun.
  • Kapıları olabildiğince kullanmamaya çalışın.
  • Elektriklerin kesilebileceğinin ve etrafınızdaki alarmların çalabileceğinin farkında olun, panik yapmayın.
  • Büyük depremlerden sonra artçı depremler olabilir. Artçı depremler binalarda zarara, deformasyonlara ve tehlike arz edebilecek durumlara yol açabilir. Dolayısıyla sarsıntılar tamamen kesilene kadar hasarlı binalara girmemelisiniz.
  • Eğer binada değilseniz, tekin bir yerde olduğunuzdan emin olun. Etrafınızdaki binalardan dökülebilecek, düşebilecek camlardan, elektrik direklerinden uzakta, güvenli bir yerde depremin durmasını bekleyin.
Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: DEPREM, ANINDA, NELER, YAPMALIYIZ?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı