Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 13:44
 
KAÇAK VE ÇEVREYİ KİRLETEN FABRİKALARI GÖREMEYENLER ANITI DURDURDU
Tekirdağ’da kaçak ve çevreyi kirleten fabrikalara karşı yetersiz kalan yetkililer, 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 340 vatandaşımızın yaralandığı Çorlu Tren kazası faciasını anmak amacıyla Çorlu Belediyesi’nin yapmak istediği anıta eksik evrak gerekçesiyle dur dedi.
Haberi


İzzet MEDE – 8 Temmuz 2018 tarihinde Uzunköprü – Halkalı arasında 362 yolcu ile sefer yapan tren Çorlu Sarılar Mahallesi sınırlarında devrilmesi sonucu 25 kişi hayatını kaybetmişti. Kazada 340 kişide yaralanmıştı.

Çorlu Belediyesi tren kazası faciasında hayatını kaybedenlerin anısına kazanın olduğu yere bir anıt yapmak istedi. Anıtın facianın yaşandığı 8 Temmuz’da yani bugün açılması planlanıyordu. Ancak anıtın yapımı Tekirdağ Valiliği ve Çorlu Kaymakamlığı tarafından bürokratik işlemler tamamlanmadığı gerekçesiyle durduruldu. Çorlu Belediyesi gerekli evrakların tamamlanması için Ağustos ayında yapılacak belediye meclisi toplantısını bekliyor.

Anıtın durdurulmasına tepki gösteren bir vatandaş şunları söyledi, ”Burunlarının dibindeki kaçak fabrikaları, çevreyi kirleterek geleceğimizi yok eden sanayi tesislerini göremeyen yetkililer daha açılmayan bir anıtın evraklarının eksik olduğunu gördüler. Keşke bu duyarlılıklarını çevreyi  kirleten yüzlerce tesis içinde gösterseler. Tüm dereler rengarenk akıyor, pis kokudan geçilmiyor. Bu nedenle Trakya'da kanser patlaması yaşanıyor. Daha geçen Ergene’de kaçak bir fabrika yandı. Yangın çıkmasaydı belki yetkililer fabrikanın kaçak olduğunu anlamayacaklardı. O anıt için evraklar sonra tamamlansa ne olacak ki. Bir anıtın kime zararı var.”

Tren kazası davası ise geçen hafta hakimlerin davadan çekilmesi ile sonuçlanmıştı. Tren kazası faciasında hayatını kaybedenler için bugün saat 17.00’de anma töreni yapılacak.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: KAÇAK, VE, ÇEVREYİ, KİRLETEN, FABRİKALARI, GÖREMEYENLER, ANITI, DURDURDU,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı