Haber Detayı
09 Mart 2020 - Pazartesi 00:08
 
SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ ARAMA KURTARMA EKİBİ KURUYOR
Süleymanpaşa Belediyesi, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in talimatı ile olası bir deprem, sel gibi afetlerde aktif görev alacak Süleymanpaşa Arama Kurtarma (SAK) adı altında bir kurtarma ekibi oluşturmanın hazırlıklarına başladı.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - Süleymanpaşa Belediyesi personellerinden seçilen yaklaşık 40 kişilik ekip Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Karaküçük önderliğinde ilk toplantısın gerçekleştirdi.

KARAKÜÇÜK: “BİZ OLASI AFETLERE KARŞI ŞEHRİMİZİ HAZIRLAMAYA ÇALIŞIRKEN BU EKİBİMİZ DE AFET ANI VE SONRASINA HAZIRLANACAK”

Sahil ek hizmet binasında gerçekleşen toplantıda ilk konuşmayı Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Karaküçük gerçekleştirdi. Karaküçük; “Şehrimizde binalarımızın çoğu 1999 öncesi yapılmış. 1999 yılında çıkan yönetmeliğe uymayan maalesef çok binamız var. Bizler Süleymanpaşa Belediyesi olarak bu sorunu ortadan kaldırmak için var gücümüzle uğraşıyoruz. Ancak bu değişimi tamamlayamadan yaşayacağımız bir afete önlem olarak bir ekip kurma kararı aldık. Biz olası afetlere karşı şehrimizi hazırlamaya çalışırken bu ekibimiz de afet anı ve sonrasına hazırlanacak. ” dedi.

“BU EKİBİN ADI İLERİDE ÇOK DUYULACAK”

Süleymanpaşa Arama kurtarma ekibinin her birimden gönüllü personeller arasından seçildiğinin altını çizen Başkan Yardımcısı Şenol Karaküçük, “Buradaki arkadaşlarımızın hepsi gönüllü olan ve her müdürlükten belirli sayıda seçilen kişiler. Hepinize gönüllü olduğunuz için öncelikle şehrimiz adına teşekkür ediyorum. Bu ekibin adı ileride çok duyulacak. Yapacağınız çalışmalarda hepinize başarılar diliyorum.” diye konuştu.

AMAÇ VE GÖREVLERİ ORTAYA KONULDU

Başkan Yardımcısı Şenol Karaküçük’ün konuşmasının ardından jeoloji mühendisi Serkan Bale yapılacak çalışmalar hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Takım çalışmasının önemine değinen Bale, kurulacak Süleymanpaşa Arama Kurtarma ekibinin şehrimizdeki arama kurtarma ihtiyacına yönelik oluşturulduğunu, afet durumunda ihtiyaç duyulan bölgelerde kişileri kurtaracak nakil ve sevkini yapacağını, okullarda ve toplumsal alanlarda farkındalık eğitiminde bulunacağı söyledi.

EKİBE “PAŞA” ADINDAKİ ARAMA KURTARMA KÖPEĞİ DE DAHİL OLACAK

Ekibin toplantıya katılamayan bir üyesi daha olduğunu belirten Bale; “Paşa” adında bir köpeğin sahiplenildiğini, Süleymanpaşa Arama Kurtarma ekibine dahil olabilmek için eğitimlerine başlandığını ifade etti.

AFAD VE TEKİRDAĞ VALİLİĞİ İLE KOORDİNASYON HALİNDE GÖREV YAPACAK

Sertifikalı olarak gerçekleştirilecek ortalama 1 yıl sürecek eğitim sonrası Süleymanpaşa Arama Kurtarma ekibi; İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Tekirdağ Valiliği ile koordinasyon halinde görev yapacak.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: SÜLEYMANPAŞA, BELEDİYESİ, ARAMA, KURTARMA, EKİBİ, KURUYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı