Haber Detayı
19 Mart 2020 - Perşembe 18:41
 
SÜLEYMANPAŞA'DA KORONAVİRÜSE KARŞI ÖNLEMLER ALINIYOR
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Yeni Korona Virüsüne (COVİD 19) karşı tüm ekipleri ile birlikte teyakkuz halinde çalışmalarına devam ediyor.
Haberi


TRAKYA BÖLGE GAZETESİ - İlçe genelinde kamusal alanlar ile kamu kurumlarında dezenfekte çalışmalarını aralıksız sürdüren Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, virüs salgınına karşı Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği tedbirleri harfiyen uyguluyor.

GECE GÜNDÜZ DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Bir yandan halkı bilgilendirici afişler ve broşürler ile vatandaşların virüs ve korunma yolları hakkında detaylı bilgi sahibi olması için çabalayan Süleymanpaşa Belediyesi, bir yandan da şehirde yollar, kaldırımlar, pazar yerleri, sokaklar, binalar, çocuk oyun alanları, parklar gibi akla gelebilecek her noktayı dezenfekte etmek için gece gündüz demeden çalışıyor.

SOSYAL MEDYADA BİLGİ KİRLİLİĞİ İLE MÜCADELE EDİYOR

Özellikle sosyal medyada yaşanan bilgi kirliliğinin de önüne geçmek isteyen Süleymanpaşa Belediyesi, Yeni Korona Virüsüne (COVİD 19) karşı hazırladığı bilgilendirme çalışmaları ile yapılması gerekenleri şu şekilde özetliyor:

YENİ KORONA VİRÜS NEDİR?

Yeni Korona Virüs solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür.

YENİ KORONA VİRÜS NASIL BULAŞIR?

Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir.

YENİ KORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Yeni Korona Virüsün kuluçka süresi 2 ile 14 gündür.

YENİ KORONA VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Akur solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmaya yönelik öneriler, Yeni Korona Virüs enfeksiyonu için de geçerlidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.

Tokalaşma ve sarılmadan kaçınılmalıdır.

Olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.

El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.

Sınıflar ve iş yerleri başta olmak üzere kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır.

BELİRTİLER VARSA NELER YAPILMALIDIR?

Eğer öksürüyorsanız, ateşiniz varsa ve nefes almakta zorlanıyorsanız, cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Son 14 gün içerisinde enfeksiyon görülen ülkelerin birinden geldiyseniz cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Evde izolasyon önerilen bir kişiyle aynı odada bulunduğunuz anlarda maskenizi mutlaka takın.

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: SÜLEYMANPAŞA'DA, KORONAVİRÜSE, KARŞI, ÖNLEMLER, ALINIYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı