Yazı Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 02:49
 
ÇORLU’NUN RUHU VE BALMUMU HEYKEL MÜZESİ
İzzet MEDE
 
 

Bir kente ruh veren, o şehrin meydanları, tarihi eserleri, parkları, caddeleri, tiyatroları, müzeleri, ormanları, doğal güzellikleri, üniversiteleri,  sanatçılarıdır.

Şehirler kendilerine ruh veren bu varlıklarıyla yaşarlar. Ruhu olmayan şehirler beton yığını olmaktan öteye gitmezler.

Şehirlere ruh veren varlıklar o kente turist çekerler. Bu şehirlerde bulunan doğal güzellikler, düzenlenen festivaller hem şehir esnafına hem de ülkelerine kazanç sağlarlar.

Eyfel Kulesi, Niagara Şelalesi, Rio de Janeiro, Prag, Kazablanka, Cannes Film Festivali, Rio Karnavalı, Hollanda Haarlem Lale Bahçeleri, Tac Mahal, Havana, Mısır Piramitleri, Kremlin Sarayı, Hyde Park, İspanya boğa güreşleri, Pisa Kulesi, Venedik, Roma, Petra, Sevilla,Londra, Marakeş, Floransa ve İstanbul bu şehirlerden, düzenlenen festival ve doğal güzelliklerden sadece birkaç tanesidir.

Balmumu Heykel Müzesi elbette buralarla asla kıyaslanacak bir yer olmayacaktır ve kıyaslamıyoruz. Ancak Çorlu’yu bölgede bir adım daha öne çıkaracaktır. Farklı bir hava katacaktır.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Doğanca Evi’nden sonra Çorlu’ya Balmumu Heykel Müzesi’ni kuruyor. Müzenin en geç bu ayın sonun da Gazi Parkı yanında bulunan ve müze olarak kullanılan eski belediye binasında açılması bekleniyor.

Bence çok güzel düşünülmüş. Türkiye’de Eskişehir’den sonra Çorlu’da Balmumu Heykel Müzesi olacak. Müzede her görüşte Türkiye’nin siyasetçi, sanatçı ve edebiyatçılarının balmumundan yapılmış 110 heykelli yer alacak.

 Çevre il ve ilçelerde bile bu müzeyi gezmek için çok sayıda kişinin geleceğini hep beraber göreceğiz. Kırklareli Belediyesi’nin yaptığı Atatürk Evi buna en iyi örnektir. Bu ziyaretler Çorlu esnafına da kazandıracaktır.

Balmumu Heykel Müzesi,  Cumhuriyet Parkı ve Gölbaşı Gençlik Parkı gibi Çorlu’ya farklı bir hava da katacak.

Hastaneler Bölgesi diye bilinen Omurtak Caddesi üzerindeki büyük alana hükümetin yapmak istediği Millet Bahçesi de yapılırsa Çorlu daha da güzelleşecek. Bunun için AK Parti Tekirdağ milletvekillerimiz Mustafa Şentop, Mustafa Yel, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan ve AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Yavuz Uylaş’ın ilgilendiklerini biliyoruz.

Başkan Sarıkurt’un Balmumu Heykel Müzesi kurma girişimine hemen karşı sesler çıkmaya başladı. Karşı çıkanların en büyük gerekçeleri “önce yolları yapın” oldu.

Yol sorunu tüm şehirlerin sorunu çok uzağa gitmeye gerek yok. AK Parti’nin daha önce 10 yıl yönettiği Çerkezköy, Tekirdağ ( Süleymanpaşa), Hayrabolu ve Malkara’da da yol sorunu var. Hangi parti gelirse gelsin bu sorun kısa sürede bitmez. Hele Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı gibi yoğun göç alan şehirlerde kolay kolay bitmez. Çünkü şehir hızlı büyüyor ve belediyelerin bütçesi yeni yerleşim yerlerinin altyapısını yapmaya yetmiyor.

Kaldı ki ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlardan dolayı devlet her ay belediyelere gönderdiği ödenekleri bir buçuk yıldan fazladır ciddi kesintiler yaparak gönderiyor. Belediyelerin çoğu bırakın yatırım yapmayı maaş vermekte zorlanıyor.

Çorlu’ya bir ruh katmak isteyen Başkan Sarıkurt’un Balmumu Heykel Müzesi kurmasına karşı çıkanlara Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın şehirlerle ilgili bir konuşmasında söylediği şu sözlerini hatırlatalım, "Sadece betondan, asfalttan, metalden ibaret bir şehir, ruhu olmayan mekanik bir şehirdir. Biz yaşayan bir varlık olarak gördüğümüz şehirlerin ruhu olmasını, kimliği olmasını, özgün olmasını arzu ediyoruz”.

Hacı Bayram Veli'nin şehirlerle ilgili düşüncesi şöyle; “İnsan, şehri inşa ederken aslında taşın toprağın arasında kendisini inşa eder. Gönülde her ne var ise, şehir olarak görünür. Gönlü taş olanın şehri taş, gönlü aşk ile dolu olanın şehri gülistan olur”.

Bugün yapılan araştırmalar bir şehirdeki binaların dış görüntüsünün, parkların, yeşil alanların ve ormanların insan psikolojisi üzerinde etkisi olduğu ve stresi azalttığı kanıtlanmış durumda. Bir ağacın gölgesinde bulunan bir bankın bile insanları olumlu etkilediği söyleniyor.

Dünyada en çok yaşanılacak kentler arasında ilk sıralarda yer alan Vancouver’da binaların deniz, dağ, orman ve göl manzaralarını görecek şekilde inşa edilmesine önem veriliyormuş. Bu manzaralar insanların sağlık ve psikolojisine katkı sağlıyormuş.

Balmumu Heykel Müzesi’ne karşı çıkanların bile daha sonra şehirlerine yapılan bu müzeyi seveceklerine inanıyorum. Kimisi de sırf muhalefet olsun diye karşı çıkıyor.

Nazım Hikmet; "iki şey vardır ancak ölümle unutulur: anamızın yüzüyle şehrimizin yüzü" diyor.

Şehrimize yapılan ve yapılmak istenen güzel şeylere sahip çıkalım.

 
 
 
Etiketler: ÇORLU’NUN, RUHU, VE, BALMUMU, HEYKEL, MÜZESİ, ,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı