Yazı Detayı
08 Kasım 2021 - Pazartesi 23:12
 
TARIM, ÜVEY EVLAT
HİKMET METİN
 
 

Bir özel şirket daha fazla getirisi olma potansiyeli olan bir ürünün üretimini sekteye uğratır mı? O ürüne daha fazla değer verip, önemsemez mi?

Bir ebeveyn kafası çalışan, potansiyeli olan bir çocuğunu okutmayıp, parlak geleceğini tehlikeye atar mı? Okumaması için evladını sabote eder mi? Cesaretlendirmeyip, arkasında durmaz mı?

Olur mu öyle saçmalık değil mi? Ama işte bu ülkede TARIM tam olarak bu şekilde bir ÜVEY EVLAT muamelesi görüyor. Hatta baltalanıyor, önü kesiliyor, potansiyeli görmezden geliniyor.

Şimdi sizlere birkaç rakam söylemek istiyorum. Tarım ihracatı Eylül ayı rakamları yayınlandı.

Geçen yılın aynı dönemine göre %24 artışla 2 milyar 744 dolara çıktı. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlarda 847,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Yaş sebze-meyve, Su ve hayvansal ürünler, Fındık, Kuru Meyve gruplarının her birinden 300 ile 200 milyon dolar arası gelir elde edildi. Bunu bir kenara yazarak devam edelim.

En fazla ihracat yapılan ülkeler Irak (359,4 milyon dolar), Almanya (182,4 milyon dolar), ABD (145,6 milyon dolar), Rusya (102,5 milyon dolar), Hollanda (70,9 milyon dolar), İspanya (35,3 milyon dolar).

Sadece bu tabloya kabaca bir göz atan herkes, TARIM ve HAYVANCILIK’ın potansiyelini bir çırpıda görür. Birçok ana sektörden daha fazla getirisi olan (potansiyelinin sınırı olmayan) bir sektör olduğunu anlayabilir. Bırakın uzak ülkeleri, sadece komşularımıza, yakın ülkelere bile ihracat potansiyelimiz var. Ayrıca ABD, Rusya, Hollanda gibi tarımda söz sahibi olan ve sektörü yönlendiren ülkelere bile ihracat yapabiliyorsak, bunu bir düşünmekte fayda vardır.

Artık TARIM’a üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçilip, gereken değerin verilmesi, ülke ve geleceğimiz için potansiyeli fark edilip, ona göre değerlendirilmesi gerekir. Sadece hammadde olarak değerlendirilmeyip, katma değerler ile birlikte getirisi kat be kat artabilir. Bunu sadece ihracat olarak da düşünmeyip, dışa bağımlılıktan kurulup, kendi kendine yetebilen bir ülke olmayı amaçlamak için de düşünmek gerekiyor.

Küçük büyük farketmeksizin üreticilere, çiftçilere kolaylıklar sağlanmalı, üretim yapabilmeleri için her türlü kolaylıklar sağlanmalı.

Dikkat ediniz; dünyadaki tüm büyük ekonomilerin temellerinde TARIM’a ayrı bir önem verilmekte, desteklenmekte, üretim yapılabilmesi için her türlü kolaylıklar, imkanlar verilmektedir. Bir tek bizim ülkemizde TARIM, ÜVEY EVLAT gibi görülmektedir.

 
 
 
Etiketler: TARIM,, ÜVEY, EVLAT,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı