Haber Detayı
20 Mayıs 2021 - Perşembe 16:41
 
ALMANLARIN TRAKYA’DAKİ PETROL KUYULARINI BULDUK
Trakya 2000 gazetesi yeni sayısında yine gündem oluşturacak bir haberle çıktı. Habere göre; Havsa’nın Naipyusuf köyü sakinleri, Almanların köylerinde İkinci Dünya Savaşı’na kadar petrol çıkardıklarını ve savaşı kaybedince kuyuları köylülere betonla kapattırıp gittiklerini söylediler. Kapatılan petrol kuyularına fotoğraf çekmeye gittiğimizde kuyularda halen petrol sızdığını gördük.
Haberi


İzzet MEDE – İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Naipyusuf köyünde petrol çıkardıkları ve savaşı kaybetmelerinden sonra petrol kuyularını betonla kapatıp ülkelerine döndüklerini, kuyu kapatma işinde çalışan yaşlı köylülerden çok dinlediklerini köy sakinleri anlattı. Kapatılan kuyularda halen petrol sızıyor.

Trakya 2000 gazetesinde yayınlanan İzzet Mede'nin haberi şöyle; Naipyusuf sakinleri, İkinci Dünya Savaşı boyunca Almanya tarafından köylerinde bulunan petrol kuyularında çıkartılan petrolün tankerlerle yurt dışına götürüldüğünü söylediler. Köylüler, Almanya’nın savaşı kaybetmesinden sonra petrol kuyularının Almanların isteği doğrultusundan köylüler tarafından betonla kapatıldığını söylediler. Kuyuların kapatılması için çok sayıda köylünün uzun süre beton kardığını yaşlılarda dinlediğini ifade eden Naipyusuf sakinleri, “Kapatılan petrol kuyularında halen petrol sızıyor. Yetkililer inceleme yapsalar petrolün çevreye sızdığını görecekler. Bugüne kadar bir yetkilinin gelip inceleme yaptığını görmedik” dedi.

Almanya tarafından kapatıldığı söylenen kuyulara fotoğraf çekmeye gittiğimizde kuyuların etrafında sızan ham petrol görülüyor. 2 Haziran 1957 tarihli Yeni Sabah gazetesi “Trakya’da zengin petrol bulundu” manşetiyle çıkıyor. Haberde bulunan petrolün oldukça kaliteli olduğu ve Mayıs ayında sondaj kulelerinin yükselmeye başlanacağı ifade ediliyor.

Trakya’da kaliteli petrol bulunduğu 1952 yılından günümüze defalarca yetkililer tarafından açıklanıyor. Yetkililer, son yıllarda Trakya’nın çeşitli yerlerinde yapılan incelemelerde zengin doğal gaz kaynaklarına da rastladıklarını belirtmelerine rağmen herhangi bir gelişmenin olmaması dikkatlerden kaçmıyor.

 

Kaynak: Editör: İzzet MEDE
 
Etiketler: ALMANLARIN, TRAKYA’DAKİ, PETROL, KUYULARINI, BULDUK, ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı