Yazı Detayı
22 Mayıs 2017 - Pazartesi 13:42
 
ÇORLU’YA KOCAMAN BİR İMZA!
Murat SEVGİ
 
 

Merkezi yönetimin Trakya için kalabalık nüfus değerleri içeren planları var. Şu anda iki milyon olan nüfusumuzu beş milyona çıkarmayı planlıyorlar. Bölgeye gelecek ilave üç milyonun büyük bir kısmı İstanbul'dan çıkarılacak sektörlerde çalışanların aileleri ve düşük gelir grubundaki vatandaşlar. Bunun dışında ülkede hiç bir dönemde durmayan ve her geçen gün artan göçün etkisi ile gelecek vatandaşlar var. Yani Trakya şehirleri mevcut kalabalığını bile taşıyamazken daha da tıkış tıkış olacak.

            İşte bu kötü manzara karşısında; Trakya'nın en büyük kenti, en kalabalık kenti, en büyük ticari hareketliliğin olduğu kent, en kirli kenti, en suçlu kenti, kentleşme adına başına "en" koyularak tarif edilmesi mümkün ne kadar kötü sıfat varsa üzerine yapışan kenti olan Çorlu artık kabuk değiştirmek zorunda.

* * *

            Otobüsten indiğinizde Eski Topkapı Otogarı gibi bir mezbeleliği andıran Çorlu Otogarı ile karşılaşıyorsunuz. Otogar çıkışında ilk gördüğünüz bina Cumhuriyet İlkokulu. Şimdilerde anaokulu olarak kullanılan bu bina TESCİLLİ. Binanın tarihinde hastane olarak kullanılmış olması ve tadilatlara rağmen halen özelliklerini koruması dışında 'anaokulu' olmasından dolayı şimdilik belirtmeyeceğim ilginç özellikleri var. Omurtak Caddesi üzerinden şehir merkezine doğru yürürken biraz ileride sol tarafta yok olmuş, bozulmuş Küçükeyüp Çeşmesi, biraz ileride sağ taraftaki sokakta 50 mt. ileride metruk haldeki Ziya Bey Konağı'nı bulabilirsiniz. O da TESCİLLİ. Caddeden ayrılmadan ilerlediğinizde sol tarafta Tahtalı Caminin hemen ilerisinde eski Ankara'dan kaçmış gibi duran bir bina var. Orası Aziz Günden İlkokulu. Hayırsever bir vatandaşın okul olarak yaptığı ve adını o hayırseverden alan bina. Şimdilerde Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kullanılan binanın arka bölümünde tiyatro salonu var. Tadilat görmüş ve plastik pencereleri ile tuhaf bir hale getirilmiş bu bina da TESCİLLİ. Tam karşısında Uğur Mumcu Parkı var. Bu parkın adının neden Uğur Mumcu olduğunu ve neden Aziz Günden İlkokulu'nun tam karşısında olduğunun hikayesi de ilginç. Biraz daha ilerliyoruz ve sol tarafta beş asırlık Fatih Camisini görüyoruz, TESCİLLİ. Tuhaf bahçe duvarları ile çevrili bu caminin hemen yanında Fatih Çeşmesi duruyor, o da TESCİLLİ. Tam karşısında Uğur Mumcu Parkı'nın devamı gibi duran Hükümet Parkı ve arkasında Hükümet binası. Bu binadaki kurumlar da şehir dışına taşınıyor. Yani bina artık görevini tamamlamış gibi. Hemen yanında Tarihi Kolordu Komutanlığı Karargahı. Şimdilerde askeri mahkemeler ve askeri savcılık burada hizmet veriyor. Kolordu binası da TESCİLLİ. Tam karşısında önünde Belediye Parkı bulunan eski belediye binası restore edilmiş, TESCİLLİ. Bu bölge, yani; Aziz Günden İlkokulu bahçesi, Uğur Mumcu Parkı, Hükümet Parkı, Belediye Parkı ve Kolordu bahçesi şehir içinde kalan az sayıdaki yeşil bölgeden birini oluşturuyor.

            Yürümeye devam ediyoruz. Her yanı granit kaplı Cumhuriyet Meydanı'na geldiğimizde karşımıza birkaç ağaç daha çıkıyor ama Çorlu'nun en önemli tarihsel varlıkları bu bölgede. Zeminin hemen altında geçmişi Bizans ve Osmanlı'ya kadar uzanan bir hamam biliyoruz. Geriye sadece camisi kalan Süleymaniye Külliyesi neredeyse meydanın her yerini kuşatıyor. Burada yok edilen en nemli eser olan hamamı 1958'de yıkmışız. Bu yıkım furyasına Şuceattin İlkokulu ve Eski Sanat Okulu binaları da eklenmiş. Cumhuriyet Meydanı'nın iç burkan tarihine göz attıktan sonra yolumuza devam ederken karşımıza Çorlu Subay Orduevi çıkıyor. Bölgenin önemli bir yeşillik kaynağı da orduevi. Yapıldığı dönem itibari ile de Çorlu'nun yakın tarihinin önemli binalarından biri. Bahçesinin köşesinde yer alan bina ise yakın tarihlere kadar kullanılan ve şehrimizde varlığını korumayı başaran en eski sinema salonu.

            İlerleyişimizi sürdürürken sol tarafta duran Paşa Çeşmesi ve çeşmenin önünde kesmeyi unuttuğumuz yaşlı bir ağaç göze çarpıyor. Çeşme TESCİLLİ, ağaç tescil edilmeyi bekliyor. Belediyenin aklına eser de o durağa bir büfe filan kondurursa büfeci için ağacı kurutmak hiç de zor değil.

            Biraz ileride sol tarafta tarihi görüntülü beş katlı (sözde restore edilmiş) dışı tahtadan içi betondan bir bina var. O binadan daha önemlisi ise kaldırımda duran ve yıllanmış iki ağaç. O bölgede yapılacak bir binanın görüntüsünü bozuyor diye her an kesilebilir. Bölge esnafının dikkatli olması lazım.

            Atatürk Meydanı'na doğru ilerlerken ol taraftaki kaldırımda eski ağaçlar varlığını korumuş. İlginç bir şekilde beceriksiz bir peyzaj planına kurban gitmemiş.

            Atatürk Meydanı boydan boya granit, söylenecek bir şey yok. Allah'tan Atatürk Parkı da aynı kafayla granite gömülmemiş. (Bu arada her yeri taş ve granite boğarak park ve meydan yapılmayacağını da belediyecilerin kafasına kaktırmak lazım) Hemen arka tarafındaki Çorlu Öğretmenevi yıkılmaya başlamış. Bilmeyenler için söyleyeyim: O bina yapılırken bütün öğretmenlerin maaşlarından para kesildi. Yani öğretmenlerin Çorlu Öğretmenevi üzerinde tartışmasız hakkı var. En nazından ne olup bittiğini öğrenmeye hakları var.

            Eski Asker Hastanesi binası 1930'lardan kalma bir yapı. Bahçesi müthiş. Bu bölgede bulunan lojmanların da boşaltılması ile arazi iyice ortaya çıktı. Kime sorsam aynı şeyi söylüyor. Geçenlerde "Türkiye'nin en büyük betonlaşma kurumu olan TOKİ bu bölge için 'bi güzellik'(!) düşünüyordur." diyen bir arkadaşım merakla "Park Olsun" ne durumda diye sordu. Eski Asker Hastanesi de TESCİLLİ.

            Eylül 2012'de Çorlu Devlet Hastanesi yeni yerine gidince terk ettiği yer üzerine tartışmalar sürüyor. Zamanında bazı şahısların araziyi sağlık tesisi yapılmak üzere şartlı bağışladığı, hastane taşınınca da şart kalktığı için dava açıp Sağlık Bakanlığı'ndan geri aldığını biliniyor. Durum o kadar basit değil. Bu konunun detayları pek de öyle değil. Yani dava sürecinde Sağlık Bakanlığı yeterli bilgilere sahip değilmiş. Sonuç farklı olabilirdi.

 

GELELİM PARK OLSUN MESELESİNE:

            Eylül 2012'de Çorlu Devlet Hastanesi yeni yerine çıkıp binaların yıkılacağı söylenince ilk aklımıza gelen şey "PARK OLSUN" idi. Bunun üzerinden BEŞ KOCA YIL geçmiş. Birkaç gün önce Çorlu Belediyesi "Eski Hastaneler Bölgesi" için önemli bir proje açıkladı. Eğer gerçekleşirse müthiş olur.

* * *

            Kimsenin bu projeye HAYIR diyebileceğini zannetmiyorum.

            Yollarda PARK OLSUN diye imza toplayan birilerini görürseniz. Gidin, imzanızı atın, destek olun. Halkın bunu istediğini gösterelim.

 

            Hep sevgi ile kalın.

 

            Murat SEVGİ

            http://twitter.com/MuratSevgi

 

 
 
 
Etiketler: ÇORLU’YA, KOCAMAN, BİR, İMZA
Yorumlar
Diğer Yazılar
TASARIMSAL YETERSİZLİK!
MARMARAEREĞLİSİ NEREYE GİTTİĞİNİ BİLMİYOR!
VERİMLİLİK
GÖRMEDİKLERİNİZ ÇOOK!
DERİN DEŞARJ'DAN MÜSİLAJA MARMARA DENİZİ
FIRSATÇILARA FIRSAT VERMEYİN!
TOPLU TAŞIMADA "HES KODU"
GELDİĞİMİZ NOKTADA "HERKESİN ÇÖPÜ KENDİNE!"
SIRADANLAŞMA!
AŞI İŞİNE İYİ BAŞLAMIŞIZ AMA...
TAM 30 YIL GEÇMİŞ
UFAK TEFEK ŞEYLER!
KAYIP ÇAĞ!
NAFTALİNLİ KURABİYE
HER FABRİKA BİR KALEDİR
Avlanma Teknikleri
İPTAL DAVASI SÜRÜYOR: İPTAL DAVALARI AÇILDI
HAYIR BEYA!..
ADAYLAR NEYE ADAY?!
ÇUKURÇENGEL PARK OLSUN!
İKNA ODASI PATLADI!
ÇEVRECİLER UYUYOR MU?
Sosyal ÇED: Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme: ÇSED
MSG: Yedikçe yersin, tüketince tükenirsin!
NÜKLEER STRATEJİ!
TERMİK SANTRAL İTİRAZI - 1
"HER FABRİKA BİR KALEDİR!"
NE İÇİYOR BUNLAR?!
SANTRAL LİSTESİ 2
İSTİKLÂL MADALYASI
BİZ KARARLIYIZ!
MEDENİYETLER ÇATIŞMAZ!
ÖLÜM BACALARI İSTEMİYORUZ!
ÇEVRECİLER HERŞEYE KARŞI!
AĞALARIN SANAYİ İLE TANIŞMASI - 1
KELEBEK ETKİSİ
İNOVASYON, AR/GE FİLAN...
ALLA BENİ, PULLA(MA) BENİ!
HIZLI TREN YERİNE KÖMÜR TRENİ!
PARK OLSUN
YÖNETEMEMENİN TÜRKÇESİ!
KÜLTÜR ASİMİLASYONU
KENTSEL OBEZİTE! (1)
DEKOVİL-2: DOĞA KATLİAMINA DEVAM
DEKOVİL!
"O ZAMAN GAZ LAMBASI YAK!"
TRAKYA BİLDİĞİN GİBİ DEĞİL!
ŞAFAK HAREKATI
ÇORLU TARİHİYLE YÜZLEŞİYOR!
ELİNİ SALLASAN DANIŞMANA ÇARPIYOR!
"ÇEVRECİLER HER ŞEYE KARŞI!"
OCAĞIMIZA, KUM OCAĞI...
OKUL SEZONU AÇILDI!
BUYUR BUR'DAN YAK!
YÖNETEMEMENİN TÜRKÇESİ!
UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!
BAZ İSTASYON!
YUVARLANIP GİDİYORUZ!
KİMLİK BİLGİLERİ ÇALINDI DA NE OLDU?
KÖMÜRDEN KURTUL, GELECEĞİ KURTAR
İNSANSIZ OTOBÜS!
KAÇ ŞAFAK GEÇTİ?
ZEHİRLE KALKINMA!
KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALLERİN FAYDALARI
MERALARIN BAŞI BELADA!
Sevgiler gününde bir TEKTAŞ alın!
ONLAR KAĞIT TOPLAMIYOR! DOĞA SAVAŞÇISI!
OLAĞAN ŞÜPHELİLER İLE SIRADAN İŞLERİN ÖLÜMCÜL SONUÇLARI
STAR WARS'I BİLİR MİSİNİZ
NOEL BABA VE KIRKHARAMİLER
ASLINDA, HERKES, HER ŞEYİN FARKINDA!
HALKIN PARASIYDI, KAMUNUN YARASI OLDU
GÜZEL BİR GELECEK BEKLİYOR!
İHANET VE YÖNETEMEME MESELESİ
KÜRESEL BELA: NÜKLEER
78 YILDIR YOKSUN AMA...
EKİP ÇALIŞMASI VE LİDERLİK
ERGENE DEVLET HASTANESİ
TERÖRE DE, LANETLEMEYENE DE LANET OLSUN!
ASIL HEDEF: LONGOZ ORMANI
SOSYAL MEDYA GÜDÜMLÜ MÜ
FOSİL ASLINDA İSRAFTIR
DERDİMİZ ALTI SANİYE OLSUN
AR/GE VE İNOVASYON TOPLUMU!
İNANMAK yahut BİLMEK! İşte, bütün mesele bu...
CEHALET YANILGISI
FIKRA DEĞİL GERÇEK!
HEP ÇEVRE HEP ÇEVRE OLMAZ!
KATLİAM MODA OLDU!
KÖMÜRE VE TERMİĞE İTİRAZIMIZ VAR!
YA KÖMÜR, YA TARIM VE İNSAN?!
TRAKYA'DA KATLİAM PLANI MI YAPIYORLAR?!
KÖMÜRLÜ SANTRAL ÖLDÜRMEZ,SÜRÜNDÜRÜR
EĞİTİM,ÖRGÜT ve KÜLTÜR
ERKEN SEÇİM
GDO'DA YANLIŞ POLİTİKALAR
MAYIS GELDİ, GEÇİYOR
ATIK - KARA PARA İLİŞKİSİ!
TRAKYA, DUR DİYOR!
TAKSİM'İN KANLI TARİHİ
GERİCİ AYAKLANMASI
TAM 25 YIL GEÇMİŞ
VAY ARKADAŞ! AB'Yİ BİLE DOLANDIRMIŞIZ!
YAĞMA TALAN! HER ŞEY YALAN!
TEMSİL ETMEK
OMURGA SORUNU VAR !
ADAYLARA AÇIK ÇAĞRI !
KENTLEŞMEK KALABALIKLAŞMAK DEĞİLDİR
HARAMİLER VE KANSER
ÇEVRESEL VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ - 3
TRAKYA KANSER 'CUMHURİYET'İ
ÇEVRESEL VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ - 2
ÇEVRESEL VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ - 1
ÇEVRE ETKİ DEĞERLENDİRME RAPORU NEYİ KORUR?
TARIM - KENTLEŞME VE TRAFİK
DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE ÖRGÜTLENME KÜLTÜRÜ!
MEDENİYETLER ÇATIŞMAZ !
AMA HANGİ HUNTINGTON ?
DÜZENİN MİMARLARI BUNLAR!
EKOLOJİ - EKONOMİ - RANT !
KENTİ'Nİ KANDIRMAK!...
TERMİK SANTRALLER NASIL ÖLDÜRÜR
MERA KÖYLÜ DEMEK; KÖYLÜ HAYAT DEMEK
MERALAR : köprüden önceki son çıkış!
MERALAR İÇİN 1 KASIM'DA LÜLEBURGAZ'A
BAŞARININ SIRRI
HA EBOLA, HA IŞİD
TRAKYA GELECEĞİNİ SATIYOR ?
ERGENE ÖLÜM FESTİVALİNE Mİ HAZIRLANIYOR ?
İnsanın Psiko - mekaniği
ESKİ BAYRAMLAR
Sağlık değerlidir !
BU AY HIRSIZLARIN AVUÇLARI KAŞINIR !
KIRKBEŞLİK
ÖKÜZÜN ALTINDA NE ARANIR ? ( 2 )
İHMAL DEĞİL CİNAYET!
ÇÖPEÇEVRE KUŞATILDIK !
TAKSİM’İN AYAKLANMA TARİHİ (2)
TAKSİMİ'İN AYAKLANMA TARİHİ ( 1 )
OKUMAK NEDEN GEREKLİDİR ?
KURBANLIK KEÇİ
KİFAYETSİZLEŞME
KENTSEL DÖNÜŞÜM
YAKINDA HUKUKA DA GEREK KALMAYACAK !
KATALİZÖR
NAMUSLU / NAMUSSUZ ...
AT GÖZLÜĞÜ
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı