Yazı Detayı
17 Eylül 2016 - Cumartesi 14:44
 
OKUL SEZONU AÇILDI!
Murat SEVGİ
 
 

Sınav heyecanı yaşayan öğrencilerden bazıları tercih yapma dönemlerinde üniversiteler ve bölümleri ile ilgili soru sormak için gelir. Bölüm tanımları dışında bilgi vermem. Yanılt[ma]mak ve bu –önemli– sorumluluğu üstlenmek ciddi bir iştir. Böyle düşündüğüm için okulların (varsa) rehberlik servislerine yönlendirmeye çalışırım.

            Ama eğitim sistemi hakkında gazete ve televizyon kaynaklı bilgilerimiz de yok değil. Her okur ve izleyicinin; (buna medya okur-yazarlığı deniyormuş) kötü bir eğitim sistemimiz olduğunu bilir. Ülkemizde tutarlı ve kararlı bir model oluşturulmaması için bürokrat ve siyasetçiler ellerinden geleni yapıyor.

            Bunca çarpıklığa ve bozuk yapıya rağmen; kamuoyunda “SIFIR ÇEKEN ÇOCUKLAR” diye isimlendirilen, ‘başarısız’ bir kitlenin her sınavda giderek çoğaldığını biliyoruz. Gazete manşetlerinde 189 bin öğrencinin sıfır çektiğini okuyunca ‘TÜRKİYE, BÜYÜK ÜLKE!’ diye düşündüm. Benim dönemimde, 4 yıllık bir bölüme girebilenler ile aynı sayıda genç sıfır çekmiş…

            Herkes bağırıp duruyor: "Niye böyle!" diye… Benim, bu konudaki tepkim toplumun kendisine! Neden mi? Çünkü: Toplum, kendi çocuklarından, bundan daha iyi bir sonuç bekleyecek durumda değil !!!

NASIL YANİ:

            1- Bir litre süt 1,25TL. Bir kilo Kaşar 10 ile 14 litre sütten yapılabiliyor. Sadece süt bedeli bile 12,5 ile 17,5TL. arasında olmalı. İyi de bu kaşarı üreten adamlar hiç mi işçilik, nakliye ve kâr gibi ek koymayacak? Koyacak tabi ki! En ucuzu; 20TL. civarı olması gerekiyor. Bu fiyat toptan ve taze kaşar için ancak verilebiliyor. (Eski kaşar konusuna girmiyorum!) Bu durumda markette üzerinde kaşar yazan 3.5TL’lik ürünü “kaşar” zanneden biz değil miyiz?

            2- Bir kilo dana eti 28 ile 30TL. arasında bu dana etinden yapılma dönerin ocakta vereceği fireyi de düşünürseniz porsiyonunda en az 3TL’lik (ham) et olması gerekir. İyi de sadece et yok ki! Baharatı, ocağı, garsonu, ustası, derken; “gerçek et döner kaça olur?” düşündünüz mü?

            Hemen yarım ekmek 2,5TL. verip avuçladınız! Yanında bir de ayran aldın mı tamam diyenlere söylemek istiyorum: O ekmeğin fiyatını da düş bakalım içine ‘katık’ diye koyulan şey için kaç LİRA ödediğini hesaplayabilecek misin? (Bu konuda: Soya, MDM ve beher etlerinden hiç bahsetmeyeceğim.)

            3- Semt pazarlarında tezgâhları gezerken gördüm. Sıra-sıra salamları tezgâha koyan bir satıcı: “Tanesi 4TL.”, “3 tanesi 10TL.” diye etiket asmış. Markası süper, her gün TV’de izlediğimiz büyüklerden biri. Gramajını hesapladım: (3 tane alınca) Kilosu 7,5TL’ye geliyor. Etiketinde “%100 dana” yazıyor. Şimdi ya birileri: “Dananın kilosu 30TL.” diye bizi kazıklıyor ya da bu salamlar sahte!

            4- Yoğurt alıyorum, hijyenik kapaktan içini görme şansı yok. Ama bakıp anlayacak bir şey de değil. Ancak kurcalamak ya da tadına bakmak lazım. Evde açıyoruz kapağını sarı bir yağ tabakası var. 2mm kalınlığında… Vay be diyorum. Hemen kaymağı sıyırıp mideye indiriyorum. Yoğurt değil sanki Afyon Kaymağı! Kıtır-kıtır desek yeri var! Bıçakla kesiliyor. Buraya kadar güzel. Sonra üretici bir arkadaşımla otururken anlatıyor: “Devlet, gıda kodeksine yoğurdun sertliği ile ilgili şart koydu. Bu şarta uyabilmek için fabrikalar jelatin katmak zorunda. Yoksa yoğurt (yasada istenilenden) cıvık olur.” Devlet der de bizim üretici yapmaz mı? Dayıyor jelâtini, taş gibi yoğurt! Bu arada jelatin yoğurttan pahalı! İyi mi?

            5- Ekmekçiden ekmek alıyorsunuz. Yasası var boru değil! T.C. Ekmek Kanunu! (Gıda kodeksi denen şey bu işte!) Tuzunu, kepeğini, kimyasalını, suyunu, vitaminini belirlemiş. Ekmekçilik A.Ş.’lerin hepsi bu kuralı uyguluyor. Şimdilerde beyaz un bırakılıp tam buğday ununa geçilmesi gerekiyordu. Beyaz unu boyamak zor iş değil! Ben kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde kara fırın buldum. Zabıtalar ya da Gıda Bakanlığı yakalayana kadar ekmeği oradan alacağım. Sonra mı? Bakarız bir çaresine…

            6- Tavuk mağazasına giriyorum. İçerisi hastane gibi steril. Görevliler astronot gibi. Uzaya göndersen orada bile iş yaparlar. Vitrinde poliületan kâselere uzanmış, streç filimle kaplı bir sürü piliç. Hepsi pırıl-pırıl yatıyor tezgâhta. Bir tanesinde bile çizik yok! Asker gibi sıra olmuşlar. Sanki teftişteler… Tezgâhtara soruyorum: bunlar kuru kesim mi sulu kesim mi? Tezgâhtar bana iyice uyuz oluyor: “Yok abi, kafadan kesim.” diyor ama sulu kesim ise istemem! Neden mi? Çünkü o sulu kesim sırasında piliçler tüylerini bıraksın, yolmak kolay olsun diye bir ilaç serpiliyor. Sulu denmesi bundan! O ilaç bizim de tüyleri döker mi bilmem ama benim gibi alerjik tipleri uyuz etmeye yetiyor!

            7- Beyaz peynir diye satılan şeylerin ‘beyaz’ olduğu kesin ama ‘peynir’ olduğuna emin misiniz? Anneannem eski evimizin bahçesinde mermer bir masanın üzerinde yapardı. Ya 6, ya 7 yaşındaydım. Son gördüğüm gerçek peynir o olabilir…

            8- Bal diye bir şey vardı. Hatırlayanlara görev: Unutanlara anlatsınlar. İşte bu bal denen şey arılar tarafından yapılır… Ülkemizde ise şekerli boyalı bulamaç şeklinde bir şeyi bal diye satıyorlar. 4-5 kavanozu 100 TL fiyatla satılan şey. Üzerinde ‘bal’ yazıyor ama yerseniz…

            Neredeyse şekerden ucuza satacaklar. Nasıl mı? Bu şeker başka şeker pancardan değil! (Bizim pancar şekeri de Amerikalıları uyuz ediyor.) Zaten bunların kullandığı ‘şey’, bizim pancar şekerine oranla çok daha ucuz. Bir de fruktoz şurubu deniyor. Reçelciler, balcılar, şekerleme üreticileri kullanıyor. Hatta gazozcular da bunu kullanıyor. Ölümcül olabilecek riskleri var! En önemlisi de gazoz! Çünkü çok tüketiliyor ve bu da riski büyütüyor!

            Bal fabrikalarının ürettiği “bal” miktarını alt alta yazıp topluyorlar, Türkiye’nin bal üretiminin 5-6 katı çıkıyor! Bu ne demek? Raflardaki her 5 kavanozdan 4’ü sahte demek!

            Bildiğiniz arılar ise bal yaptığı zaman en ucuzunun kilosu 45-50TL civarı... Ben işi garantilemek için peteğinden süzülmemişini almayı tercih ediyordum ama sahtekârlık arılara da bulaşmış! Bal yapmak için kovanları işleten üreticinin verdiği şekerli suları bal diye o peteklere doldurup vatandaşı kazıklıyorlarmış. Ben o arıların kanatlarını koparmayayım da ne yapayım.

            O sahtekâr arıların da üçkâğıtçı üreticinin de sonu yakın: Çinliler yakında petek fabrikası kurar, içini de balla doldurup bize postalar, afiyetle yeriz!

            9- Dana etinin fiyatı belli. Büyük bir marketin TV reklamlarında bir Kg. sucuk 19TL. diye fiyat geçiyor… Şimdi 40TL’lik dana etinden en fire veren ürünlerden biri olan sucuk yapıp, 19TL’ye satabileni, Nobel Ekonomi Ödülüne aday göstermek gerekir! Hatta Çin malı, plastik bir Nobel Ödülü verelim, assın duvarına!

            10- Çin malı yapay et ile ilgili haberleri İnternet’te gördüm. Tuğla büyüklüğünde yağsız, sinirsiz, kırmızı et! Dana ile uğraşmaya gerek yok! Ver siparişi göndersinler! Sonra işler bozulunca elde kalan samanları yakıp sigortadan para almakla da uğraşmaya gerek kalmaz!

* * *

            Bunlara razı olan birinin “SIFIR ÇEKEN ÇOCUKLARA” bir şey demeye de hakkı olmaz. O zaman, vatandaşa şunu demek gerekir:

            Ne bekliyordunuz ki? Öyle vatandaşa, böyle çocuk..!

            Buna, “doğal denge” de diyebiliriz. Gerçi, ne dediğimiz kimin umurunda?

            Hep sevgiyle kalın.

 

            Murat SEVGİ

            http://twitter.com/MuratSevgi

 

 
 
 
Etiketler: OKUL, SEZONU, AÇILDI
Yorumlar
Diğer Yazılar
TASARIMSAL YETERSİZLİK!
MARMARAEREĞLİSİ NEREYE GİTTİĞİNİ BİLMİYOR!
VERİMLİLİK
GÖRMEDİKLERİNİZ ÇOOK!
DERİN DEŞARJ'DAN MÜSİLAJA MARMARA DENİZİ
FIRSATÇILARA FIRSAT VERMEYİN!
TOPLU TAŞIMADA "HES KODU"
GELDİĞİMİZ NOKTADA "HERKESİN ÇÖPÜ KENDİNE!"
SIRADANLAŞMA!
AŞI İŞİNE İYİ BAŞLAMIŞIZ AMA...
TAM 30 YIL GEÇMİŞ
UFAK TEFEK ŞEYLER!
KAYIP ÇAĞ!
NAFTALİNLİ KURABİYE
HER FABRİKA BİR KALEDİR
Avlanma Teknikleri
İPTAL DAVASI SÜRÜYOR: İPTAL DAVALARI AÇILDI
HAYIR BEYA!..
ADAYLAR NEYE ADAY?!
ÇUKURÇENGEL PARK OLSUN!
İKNA ODASI PATLADI!
ÇEVRECİLER UYUYOR MU?
Sosyal ÇED: Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme: ÇSED
MSG: Yedikçe yersin, tüketince tükenirsin!
NÜKLEER STRATEJİ!
TERMİK SANTRAL İTİRAZI - 1
"HER FABRİKA BİR KALEDİR!"
NE İÇİYOR BUNLAR?!
SANTRAL LİSTESİ 2
İSTİKLÂL MADALYASI
BİZ KARARLIYIZ!
MEDENİYETLER ÇATIŞMAZ!
ÖLÜM BACALARI İSTEMİYORUZ!
ÇEVRECİLER HERŞEYE KARŞI!
AĞALARIN SANAYİ İLE TANIŞMASI - 1
KELEBEK ETKİSİ
İNOVASYON, AR/GE FİLAN...
ÇORLU’YA KOCAMAN BİR İMZA!
ALLA BENİ, PULLA(MA) BENİ!
HIZLI TREN YERİNE KÖMÜR TRENİ!
PARK OLSUN
YÖNETEMEMENİN TÜRKÇESİ!
KÜLTÜR ASİMİLASYONU
KENTSEL OBEZİTE! (1)
DEKOVİL-2: DOĞA KATLİAMINA DEVAM
DEKOVİL!
"O ZAMAN GAZ LAMBASI YAK!"
TRAKYA BİLDİĞİN GİBİ DEĞİL!
ŞAFAK HAREKATI
ÇORLU TARİHİYLE YÜZLEŞİYOR!
ELİNİ SALLASAN DANIŞMANA ÇARPIYOR!
"ÇEVRECİLER HER ŞEYE KARŞI!"
OCAĞIMIZA, KUM OCAĞI...
BUYUR BUR'DAN YAK!
YÖNETEMEMENİN TÜRKÇESİ!
UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!
BAZ İSTASYON!
YUVARLANIP GİDİYORUZ!
KİMLİK BİLGİLERİ ÇALINDI DA NE OLDU?
KÖMÜRDEN KURTUL, GELECEĞİ KURTAR
İNSANSIZ OTOBÜS!
KAÇ ŞAFAK GEÇTİ?
ZEHİRLE KALKINMA!
KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALLERİN FAYDALARI
MERALARIN BAŞI BELADA!
Sevgiler gününde bir TEKTAŞ alın!
ONLAR KAĞIT TOPLAMIYOR! DOĞA SAVAŞÇISI!
OLAĞAN ŞÜPHELİLER İLE SIRADAN İŞLERİN ÖLÜMCÜL SONUÇLARI
STAR WARS'I BİLİR MİSİNİZ
NOEL BABA VE KIRKHARAMİLER
ASLINDA, HERKES, HER ŞEYİN FARKINDA!
HALKIN PARASIYDI, KAMUNUN YARASI OLDU
GÜZEL BİR GELECEK BEKLİYOR!
İHANET VE YÖNETEMEME MESELESİ
KÜRESEL BELA: NÜKLEER
78 YILDIR YOKSUN AMA...
EKİP ÇALIŞMASI VE LİDERLİK
ERGENE DEVLET HASTANESİ
TERÖRE DE, LANETLEMEYENE DE LANET OLSUN!
ASIL HEDEF: LONGOZ ORMANI
SOSYAL MEDYA GÜDÜMLÜ MÜ
FOSİL ASLINDA İSRAFTIR
DERDİMİZ ALTI SANİYE OLSUN
AR/GE VE İNOVASYON TOPLUMU!
İNANMAK yahut BİLMEK! İşte, bütün mesele bu...
CEHALET YANILGISI
FIKRA DEĞİL GERÇEK!
HEP ÇEVRE HEP ÇEVRE OLMAZ!
KATLİAM MODA OLDU!
KÖMÜRE VE TERMİĞE İTİRAZIMIZ VAR!
YA KÖMÜR, YA TARIM VE İNSAN?!
TRAKYA'DA KATLİAM PLANI MI YAPIYORLAR?!
KÖMÜRLÜ SANTRAL ÖLDÜRMEZ,SÜRÜNDÜRÜR
EĞİTİM,ÖRGÜT ve KÜLTÜR
ERKEN SEÇİM
GDO'DA YANLIŞ POLİTİKALAR
MAYIS GELDİ, GEÇİYOR
ATIK - KARA PARA İLİŞKİSİ!
TRAKYA, DUR DİYOR!
TAKSİM'İN KANLI TARİHİ
GERİCİ AYAKLANMASI
TAM 25 YIL GEÇMİŞ
VAY ARKADAŞ! AB'Yİ BİLE DOLANDIRMIŞIZ!
YAĞMA TALAN! HER ŞEY YALAN!
TEMSİL ETMEK
OMURGA SORUNU VAR !
ADAYLARA AÇIK ÇAĞRI !
KENTLEŞMEK KALABALIKLAŞMAK DEĞİLDİR
HARAMİLER VE KANSER
ÇEVRESEL VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ - 3
TRAKYA KANSER 'CUMHURİYET'İ
ÇEVRESEL VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ - 2
ÇEVRESEL VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ - 1
ÇEVRE ETKİ DEĞERLENDİRME RAPORU NEYİ KORUR?
TARIM - KENTLEŞME VE TRAFİK
DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE ÖRGÜTLENME KÜLTÜRÜ!
MEDENİYETLER ÇATIŞMAZ !
AMA HANGİ HUNTINGTON ?
DÜZENİN MİMARLARI BUNLAR!
EKOLOJİ - EKONOMİ - RANT !
KENTİ'Nİ KANDIRMAK!...
TERMİK SANTRALLER NASIL ÖLDÜRÜR
MERA KÖYLÜ DEMEK; KÖYLÜ HAYAT DEMEK
MERALAR : köprüden önceki son çıkış!
MERALAR İÇİN 1 KASIM'DA LÜLEBURGAZ'A
BAŞARININ SIRRI
HA EBOLA, HA IŞİD
TRAKYA GELECEĞİNİ SATIYOR ?
ERGENE ÖLÜM FESTİVALİNE Mİ HAZIRLANIYOR ?
İnsanın Psiko - mekaniği
ESKİ BAYRAMLAR
Sağlık değerlidir !
BU AY HIRSIZLARIN AVUÇLARI KAŞINIR !
KIRKBEŞLİK
ÖKÜZÜN ALTINDA NE ARANIR ? ( 2 )
İHMAL DEĞİL CİNAYET!
ÇÖPEÇEVRE KUŞATILDIK !
TAKSİM’İN AYAKLANMA TARİHİ (2)
TAKSİMİ'İN AYAKLANMA TARİHİ ( 1 )
OKUMAK NEDEN GEREKLİDİR ?
KURBANLIK KEÇİ
KİFAYETSİZLEŞME
KENTSEL DÖNÜŞÜM
YAKINDA HUKUKA DA GEREK KALMAYACAK !
KATALİZÖR
NAMUSLU / NAMUSSUZ ...
AT GÖZLÜĞÜ
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı