Yazı Detayı
12 Nisan 2017 - Çarşamba 15:40
 
PARK OLSUN
Murat SEVGİ
 
 

Adımız PARK OLSUN, konumuz Çorlu'nun tam ortası, 30-40 yılda yüksek apartmanların işgal ettiği şehir merkezine kuş bakışı göz atıldığında karşımıza çıkan neredeyse tek ve en büyük yeşil alan! Kentleşme ile kalabalıklaşma arasında kalan bir şehrin kaderinde yaşayabileceği önemli yol ayrımlarından biri olabilecek nitelikte bir kararı aldırma çabası birkaç yıldır süren bir mücadele ile devam ediyor.

            Bir yıl önce Eski Asker Hastanesi binası 'Cumhuriyet Dönemi Anıt Eseri' olarak tescil edildi. Sonrasında Genelkurmay Başkanlığı'nca tescile itiraz edildi ama itiraz reddedildi. ICOMOS - Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi adına Prof. Dr. İclal DİNÇER, DOCOMOMO (DOcumentation and COnservation of Buildings, Sites and Neighborhoods of the MOdern MOvement) Türkiye Çalışma Grubu adına Y.Doç.Dr. Yıldız SALMAN ve Y.Doç.Dr. Ebru OMAY POLAT tarafından Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'na sunulmak üzere Çorlu Asker Hastanesi ile ilgili olarak bir rapor hazırlandı.

            Raporda Çorlu Asker Hastanesinin yapılış dönemi, tarihsel geçmişi ve yapının taşıdığı değer ile ilgili önemli bilgilere yer verilmiş.

            Balkan savaşında Bulgar güçleri, 1. Dünya Savaşı sırasında Yunan askerleri tarafından işgal edilen Trakya’da çok sıkıntı yaşanmış; Çorlu ve çevresi düşman kuvvetleri tarafından tahrip edilmiştir. Mudanya mütarekesinden sonra, Edirne’nin sınırda kalması dolayısıyla, savunma güçlerinin geride, güvenli bir bölgede yerleşmesi stratejisi güdülmüş; Çorlu bu bakımdan önem kazanmıştır (M. Tuna, Geçmişten Bugüne Çorlu, İstanbul 1963, s.88-90).

            Orgeneral Salih Omurtak’ın girişimiyle 1936 yılında yapımına başlanan askeri hastane, o günkü Çorlu’nun dışında 82 dönümlük geniş bir alan içinde konumlanmıştır. 150 m uzunluğundaki hastanenin projesi Mimar Necmi Ateş tarafından hazırlanmış; uygulaması A. Ziya Kozanoğlu tarafından yapılmıştır (K. Özbay, Türk Asker Hekimliği Tarihi ve Asker Hastaneleri, C. III, İstanbul 1981, s. 183-190). Yapının mimarı olarak adı geçen Necmi Ateş 1930’ların ikinci yarısı ile 1940’ların sonuna kadarki dönemde özellikle Askeriye’ye çeşitli tasarımlar yapmış olan bir isimdir.

            Duyulan ihtiyaca bağlı olarak 500 yataklı olması planlanan hastane, bodrum üzerinde iki katlı bir düzendedir. Dönemin uluslararası ölçekte yaygınlık kazanmış modernist yaklaşımı Çorlu Askeri Hastanesi’nde farklı boyutlarıyla okunmaktadır. Çorlu Askeri Hastanesi, 1930-1940 arası dönemde İstanbul’da Cerrahpaşa ve Çapa Hastane yerleşkelerindeki ve Anadolu’nun çeşitli kentlerindeki sağlık ve diğer kamu yapılarına gözlenen ortak mimari dilin üstün nitelikli örneklerinden biridir.

            Bu çerçevede, tasarım dilinin Ankara’da birçok kamu yapısını tasarlamış olan E. Egli’nin mimarisinden esinlendiği sezilmektedir. Benzer şekilde, yapının müteahhitliğini üstlenen Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun mimari diline yakınlığı da dikkat çekicidir.

            Toplumun ihtiyacı olduğunda, hem sivillere, hem de askeri personele hizmet vermesi; II. Dünya Savaşı seferberliği sırasında yurt savunmasına hizmet etmesi, Trakya bölgesinde toplanan askerler tarafından kullanılması, hastaneye tarihi belge olması yanında bir de sosyal, simgesel değer katmıştır (Cumhuriyetin Mimarlık Mirası, TMMOB, Ankara 2011).

 

ÇORLU KENT PARK:

            Çorlu ilçesinin tam ortasından geçen en yoğun yaya ve araç trafiğinin yaşandığı iki büyük caddenin arasına kalan bir alan var. Kuzeyinde Omurtak Caddesi, güneyinde Atatürk Bulvarı, batısında Şinasi Kurşun Caddesi bulunan üçgenin içinde yer alan kurumlarda son zamanlarda önemli hareketler oldu. Çorlu Kız Meslek Lisesi ve Çorlu Devlet Hastanesi şehir dışındaki yeni binalarına taşındı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan düzenleme ile Çorlu Asker Hastanesi ise Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Binanın mimari yapısının günümüzün hastane işletmeciliği modeline uygun olmadığı konusunu belirten sağlık uzmanları "Tarihi Asker Hastanesi binası koğuş sistemine göre tasarlanmış bir bina. Artık hastalarımızı oda sisteminde misafir ediyoruz. Ayrıca dar koridorları ile poliklinik hizmetleri verecek bir mekan olarak yeniden düzenlenmesi mümkün değil." diyorlar.

            Bu durumda binanın restore edilerek kent kültürünün bir parçası olarak, başka işlevler bulunarak değerlendirilmesi çok daha faydalı olacaktır. Çorlu'nun 80 yıllık ve mevcut en büyük binası olan Eski Asker Hastanesi binası, koğuş sisteminden kalma geniş bölümleri, yüksek tavanlı ve aydınlık iç mekanları olan 1930'ların mimari özellikleri ile yapılmışmış uzun koridorları ve iç bahçelere açılan terasları ile heybetli bir yapı.

            Omurtak Caddesi tarafındaki bahçesinin mevcut durumu bile muhteşem bir botanik parkı izlenimi veriyor. Bahçeyi çevreleyen, Karatepe'den getirilmiş kara taş ile örülmüş 80 yıllık bahçe duvarının kaldırımdan geçenleri perdelediği başka bir dünya gizli.

            Bina çevresinde, sonradan yapılmış ve bir kısmı yıkılmış lojman binalarının, depolar ve hizmet binalarının serpiştirildiği alan da geniş bir yer kaplıyor. Hemen yanında, Eski Devlet Hastanesi binasının bulunduğu alan da aynı durumda. Bir kısmı yıkıldı, bir kısmı duruyor, hastanenin yıkıntısının kaldırıldığı yerde kısmen araçların park yeri gibi kullandığı şehre yakışmayan bir görüntü uzun süredir varlığını koruyor. Arazi ile ilgili hukuk süreçleri, imar durumu süreçleri halen devam ediyor. Bu bölgede bulunan bir diğer kamu tesisi ise Eski Çorlu Kız Meslek Lisesi. Ana bina şu anda okul öncesi çocuklar için kullanılıyor. Bahçesindeki spor salonu ve tiyatro salonu olarak kullanılan binaya ise yerlerinden edilen Çorlu Öğretmenevi'nin lokali yerleşmiş durumda.

 

TEŞEKKÜR:

            Park Olsun Hareketi olarak, park olması için mücadele ettiğimiz arazinin ortasındaki bu tarihi eserin Çorlu'ya kazandırılması için tescil işlemi ile büyük bir adım atıldı. Şimdi sıra tescilli binanın çevresindeki alanın Çorlu'ya kazandırılmasında. "Eski Hastaneler Bölgesi" diye adlandırdığımız; Eski Asker Hastanesi, Eski Devlet Hastanesi, Eski Kız Meslek Lisesi gibi kurumların teker teker terk ettiği bu alan Çorlu'nun nefes alması için umut olarak görülüyor. Sosyal medyada örgütlenen Park Olsun Hareketi ile oluşturulan kamuoyu da her gün büyüyerek ve genişleyerek bu isteği destekliyor.

            Başarmak için mücadele etmek gerekir. Mücadele yoğun bir şekilde sürüyor. İşin mutfağında çalışan, takip eden, arşiv araştırmaları yapan, sosyal medyadaki kampanyayı imzalayarak bu hayali Çorlu'ya kazandırmak için destek veren herkese -bir Çorlulu olarak- teşekkür ediyorum.

            Ayrıca; konuya basında, başta 'ÇORLULUYUZ' grubu olmak üzere sosyal medyada destek verenlere de, sağladıkları kamuoyu desteği için -bir Çorlulu olarak- teşekkür ediyorum.

            Hep sevgiyle kalın.

 

            Murat SEVGİ

            http://twitter.com/MuratSevgi

 

 
 
 
Etiketler: PARK, OLSUN
Yorumlar
Diğer Yazılar
ATATÜRKİYE
TASARIMSAL YETERSİZLİK!
MARMARAEREĞLİSİ NEREYE GİTTİĞİNİ BİLMİYOR!
VERİMLİLİK
GÖRMEDİKLERİNİZ ÇOOK!
DERİN DEŞARJ'DAN MÜSİLAJA MARMARA DENİZİ
FIRSATÇILARA FIRSAT VERMEYİN!
TOPLU TAŞIMADA "HES KODU"
GELDİĞİMİZ NOKTADA "HERKESİN ÇÖPÜ KENDİNE!"
SIRADANLAŞMA!
AŞI İŞİNE İYİ BAŞLAMIŞIZ AMA...
TAM 30 YIL GEÇMİŞ
UFAK TEFEK ŞEYLER!
KAYIP ÇAĞ!
NAFTALİNLİ KURABİYE
HER FABRİKA BİR KALEDİR
Avlanma Teknikleri
İPTAL DAVASI SÜRÜYOR: İPTAL DAVALARI AÇILDI
HAYIR BEYA!..
ADAYLAR NEYE ADAY?!
ÇUKURÇENGEL PARK OLSUN!
İKNA ODASI PATLADI!
ÇEVRECİLER UYUYOR MU?
Sosyal ÇED: Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme: ÇSED
MSG: Yedikçe yersin, tüketince tükenirsin!
NÜKLEER STRATEJİ!
TERMİK SANTRAL İTİRAZI - 1
"HER FABRİKA BİR KALEDİR!"
NE İÇİYOR BUNLAR?!
SANTRAL LİSTESİ 2
İSTİKLÂL MADALYASI
BİZ KARARLIYIZ!
MEDENİYETLER ÇATIŞMAZ!
ÖLÜM BACALARI İSTEMİYORUZ!
ÇEVRECİLER HERŞEYE KARŞI!
AĞALARIN SANAYİ İLE TANIŞMASI - 1
KELEBEK ETKİSİ
İNOVASYON, AR/GE FİLAN...
ÇORLU’YA KOCAMAN BİR İMZA!
ALLA BENİ, PULLA(MA) BENİ!
HIZLI TREN YERİNE KÖMÜR TRENİ!
YÖNETEMEMENİN TÜRKÇESİ!
KÜLTÜR ASİMİLASYONU
KENTSEL OBEZİTE! (1)
DEKOVİL-2: DOĞA KATLİAMINA DEVAM
DEKOVİL!
"O ZAMAN GAZ LAMBASI YAK!"
TRAKYA BİLDİĞİN GİBİ DEĞİL!
ŞAFAK HAREKATI
ÇORLU TARİHİYLE YÜZLEŞİYOR!
ELİNİ SALLASAN DANIŞMANA ÇARPIYOR!
"ÇEVRECİLER HER ŞEYE KARŞI!"
OCAĞIMIZA, KUM OCAĞI...
OKUL SEZONU AÇILDI!
BUYUR BUR'DAN YAK!
YÖNETEMEMENİN TÜRKÇESİ!
UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!
BAZ İSTASYON!
YUVARLANIP GİDİYORUZ!
KİMLİK BİLGİLERİ ÇALINDI DA NE OLDU?
KÖMÜRDEN KURTUL, GELECEĞİ KURTAR
İNSANSIZ OTOBÜS!
KAÇ ŞAFAK GEÇTİ?
ZEHİRLE KALKINMA!
KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALLERİN FAYDALARI
MERALARIN BAŞI BELADA!
Sevgiler gününde bir TEKTAŞ alın!
ONLAR KAĞIT TOPLAMIYOR! DOĞA SAVAŞÇISI!
OLAĞAN ŞÜPHELİLER İLE SIRADAN İŞLERİN ÖLÜMCÜL SONUÇLARI
STAR WARS'I BİLİR MİSİNİZ
NOEL BABA VE KIRKHARAMİLER
ASLINDA, HERKES, HER ŞEYİN FARKINDA!
HALKIN PARASIYDI, KAMUNUN YARASI OLDU
GÜZEL BİR GELECEK BEKLİYOR!
İHANET VE YÖNETEMEME MESELESİ
KÜRESEL BELA: NÜKLEER
78 YILDIR YOKSUN AMA...
EKİP ÇALIŞMASI VE LİDERLİK
ERGENE DEVLET HASTANESİ
TERÖRE DE, LANETLEMEYENE DE LANET OLSUN!
ASIL HEDEF: LONGOZ ORMANI
SOSYAL MEDYA GÜDÜMLÜ MÜ
FOSİL ASLINDA İSRAFTIR
DERDİMİZ ALTI SANİYE OLSUN
AR/GE VE İNOVASYON TOPLUMU!
İNANMAK yahut BİLMEK! İşte, bütün mesele bu...
CEHALET YANILGISI
FIKRA DEĞİL GERÇEK!
HEP ÇEVRE HEP ÇEVRE OLMAZ!
KATLİAM MODA OLDU!
KÖMÜRE VE TERMİĞE İTİRAZIMIZ VAR!
YA KÖMÜR, YA TARIM VE İNSAN?!
TRAKYA'DA KATLİAM PLANI MI YAPIYORLAR?!
KÖMÜRLÜ SANTRAL ÖLDÜRMEZ,SÜRÜNDÜRÜR
EĞİTİM,ÖRGÜT ve KÜLTÜR
ERKEN SEÇİM
GDO'DA YANLIŞ POLİTİKALAR
MAYIS GELDİ, GEÇİYOR
ATIK - KARA PARA İLİŞKİSİ!
TRAKYA, DUR DİYOR!
TAKSİM'İN KANLI TARİHİ
GERİCİ AYAKLANMASI
TAM 25 YIL GEÇMİŞ
VAY ARKADAŞ! AB'Yİ BİLE DOLANDIRMIŞIZ!
YAĞMA TALAN! HER ŞEY YALAN!
TEMSİL ETMEK
OMURGA SORUNU VAR !
ADAYLARA AÇIK ÇAĞRI !
KENTLEŞMEK KALABALIKLAŞMAK DEĞİLDİR
HARAMİLER VE KANSER
ÇEVRESEL VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ - 3
TRAKYA KANSER 'CUMHURİYET'İ
ÇEVRESEL VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ - 2
ÇEVRESEL VE SOSYAL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ - 1
ÇEVRE ETKİ DEĞERLENDİRME RAPORU NEYİ KORUR?
TARIM - KENTLEŞME VE TRAFİK
DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ VE ÖRGÜTLENME KÜLTÜRÜ!
MEDENİYETLER ÇATIŞMAZ !
AMA HANGİ HUNTINGTON ?
DÜZENİN MİMARLARI BUNLAR!
EKOLOJİ - EKONOMİ - RANT !
KENTİ'Nİ KANDIRMAK!...
TERMİK SANTRALLER NASIL ÖLDÜRÜR
MERA KÖYLÜ DEMEK; KÖYLÜ HAYAT DEMEK
MERALAR : köprüden önceki son çıkış!
MERALAR İÇİN 1 KASIM'DA LÜLEBURGAZ'A
BAŞARININ SIRRI
HA EBOLA, HA IŞİD
TRAKYA GELECEĞİNİ SATIYOR ?
ERGENE ÖLÜM FESTİVALİNE Mİ HAZIRLANIYOR ?
İnsanın Psiko - mekaniği
ESKİ BAYRAMLAR
Sağlık değerlidir !
BU AY HIRSIZLARIN AVUÇLARI KAŞINIR !
KIRKBEŞLİK
ÖKÜZÜN ALTINDA NE ARANIR ? ( 2 )
İHMAL DEĞİL CİNAYET!
ÇÖPEÇEVRE KUŞATILDIK !
TAKSİM’İN AYAKLANMA TARİHİ (2)
TAKSİMİ'İN AYAKLANMA TARİHİ ( 1 )
OKUMAK NEDEN GEREKLİDİR ?
KURBANLIK KEÇİ
KİFAYETSİZLEŞME
KENTSEL DÖNÜŞÜM
YAKINDA HUKUKA DA GEREK KALMAYACAK !
KATALİZÖR
NAMUSLU / NAMUSSUZ ...
AT GÖZLÜĞÜ
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı