Yazı Detayı
17 Nisan 2015 - Cuma 21:21
 
VE TABİİ... DÜŞÜNMEYECEK MİYİZ ?
Haldun ULUENGİN
 
 

 

                                    

 

         Bir siyaset adamından, ülkenin başbakanlık makamı koltuğuna oturması aşamasında      “ Demokrasi tramvay gibi bir araçtır, varacağımız yere varır, ineriz “ sözlü ifadesini duymayanımız kaldı mı acaba ?  

         Pekiyi bu söz üzerine yeterince düşündük mü ?  Bilmem ! Düşündük mü ?

        Demokrasiyi, genel anlamda yaşama, özel anlamda toplumsal yaşam sistemine ve her ikisi ile bağlı olarak siyasi bakış açınıza göre bir şeylere benzetebilirsiniz. Özgürsünüz !

        Fakat özgürlüğünüz gerçek mi ?

        Bütün bu değerlendirmelerinizde sizin benliğinizin oluşmasındaki sayısız etkenlerden ancak önde gelenlerinden biri olan içinde yetiştiğiniz kültürün ve o kültür içinde yoğrulurken size aktarılmış olan üst egemen değerlerin ve aktarılış biçiminin ruhsal yapınızda yaptığı olumlu etki veya olumsuz tahribatların etkisi göz ardı edilebilir mi ?

        Bu etki gerçek olduğuna göre, ne kadar özgür olunduğu sorgulanmamalı mıdır ?

        Demokrasiyi benzetelim beraberce.

       Demokrasiyi, mesela denize benzetebiliriz ; bazen sakin, huzurlu, keyifli, bizi kucaklamaya hazır ve davetkâr… Bazen de coşkulu, karışık, kaotik ve tedirgin edici.

       Sakin ve huzurlu hali hoşumuza giderken, yine tabiatı gereği bünyesinde bulundurduğu kaotik tedirgin edici halinden ya uzak durmayı ya da bizce, bize göre halledilmesini isteyebiliriz.             

       Uzak durmak yönündeki birinci tercihimizde de, ikinci müdahaleci tercihimizde de bizim demokrasiyi anlayamadığımız ve tabiatını içselleştiremediğimiz anlamı çıkmaz mı ?

       Mesela küçücük bir çocuğa benzetebiliriz demokrasiyi, meraklı, her yeni şeye uzanmaya, dokunmaya, anlamaya çalışan, henüz korkuyla tanışmamış, atak ve muhakkak ve muhakkak korunmaya muhtaç.

        Küçük çocuğun bu afacan hali bize pek sevimli gelirken, tehlikelerden korunmaya muhtaç hali de mutlak olduğundan, korumacılık ölçüsünü kaçırdığımızda bu tutumumuz yine onun gelişmekte oluşan özüne, tabiatına sonuç olarak kişiliğine baskı haline dönüşmez mi ?

       Yani, benzetme ve değerlendirmelerimizde bizim aldığımız  tavra göre, evet biz,           “ demokrasi kültürü “ skalasının hangi aşamasındayız ?

    “ Demokrasi kültürü “ deyince, ne demek istediğimin anlaşılması için kültür kelimesinden ne anladığımı da çok özetle açıklamalıyım.

      Kültür; asırların minik minik yaşanmışlıklarının oluşturduğu ve  içlerinden sadece birinin bile yoksunluğunda “ olmazsa, olmaz “ rahatsızlığı duyulan içselleştirilmiş ve vazgeçilemez yaşamsal değerler toplamıdır, bence.

      Şimdi…

      “ Demokrasi tramvay gibi bir araçtır, varacağımız yere varır, ineriz “  ifadesinde cümlenin birinci kısmından ziyade dikkati çeken ve üzerinde düşünülmesi gereken bölüm “ varacağımız yere varır, ineriz “ yaklaşımıdır.

      Burada, aslında demokrasinin istenmediği, aslında memnun olunmadığı, daha iyi olduğu düşünülen bir toplumsal yaşam biçiminin ifade sahibi  tarafından bilindiği ve demokrasinin ancak o noktaya kadar, yani o hedefe kadar bir araç olarak kullanılacağı fikri çok açıktır.

    İfade net, orasından burasından çekiştirilerek elastikiyet kazandırılamayacak kadar katıdır.

 Toplumsal yaşam biçimi olarak demokrasiden daha üstün olduğu ifade sahibi tarafından bilinen ve demokrasiyi ancak taşıyıcı ve geçici bir araç olarak amaca uygun hedef noktaya

varıncaya kadar kullanılmasına yol açan o amaç nedir ?

       Oylarıyla destekleyen seçmenler o amacı bilmekte midirler ? Sormayacak mıyız ?

       Ve zaten onlar da aslında demokrasiyi istememekte midirler ? Sormayacak mıyız ?

      e tabii… Düşünmeyecek miyiz ?

 Siyaset adamı bir kişi. Sadece ve sadece bir kişi.

       Kendince bir siyasi görüş ortaya koyuyor. Siyasi görüşüne göre varacağı yere vardığında demokrasiyi terk etmeyi doğru buluyor. Bir kişinin siyasi görüşü.

     Oysa seçmenler… Milyonlar.

 Terk edilmesi hedef noktaya varıldığında kaçınılmaz olan demokrasi açısından büyük tehlike nerede ?

 Sormayacak mıyız ve tabii düşünmeyecek miyiz ?

 

 

 

 

 
 
 
Etiketler: VE, TABİİ, DÜŞÜNMEYECEK, MİYİZ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı